Kontakt

JBG-2 Sp. z o.o., al. Jana Pawła II 46, 44-240 Żory, Polska Biuro:
+48 32 720 41 48
Biuro:
info@jbght.com
zapytaj ON-LINE

Czym się różni COP od SCOP?

07.05.2024 r.

Co to jest COP? Czym jest SCOP? Te pytania zadają sobie klienci stojący przed wyborem pompy ciepła dla swojego budynku. W Akademii JBG HT wyjaśniamy czym różni się COP od SCOP i który ze wskaźników brać pod uwagę przy zakupie pompy ciepła.

Co to jest COP?

COP (Coefficient of Performance, pol. współczynnik efektywności) jest wskaźnikiem określającym efektywność energetyczną pompy ciepła w trybie grzania. Wartość COP jest wyznaczana jako stosunek ilości ciepła dostarczanego przez pompę do ilości energii elektrycznej zużytej przez nią. Im wyższy COP, tym bardziej oszczędna i efektywna jest pompa ciepła.

Co to jest SCOP?

SCOP (Seasonal Coefficient of Performance, pol. sezonowy współczynnik efektywności) uwzględnia efektywność pompy ciepła przez cały sezon grzewczy, czyli w różnych warunkach pogodowych i temperaturach. Obliczając SCOP, bierze się pod uwagę dane z różnych warunków atmosferycznych i temperatur przez okres całego sezonu grzewczego. Dzięki temu można dokładniej ocenić, jak pompa radzi sobie w różnych warunkach eksploatacji.

Jak bada się COP i SCOP?

COP pompy ciepła jest badany w kontrolowanych warunkach laboratoryjnych, gdzie można precyzyjnie kontrolować parametry, takie jak temperatura zewnętrzna i wewnętrzna. Natomiast obliczenie SCOP wymaga analizy danych zebranych z różnych warunków atmosferycznych i temperatur przez cały sezon grzewczy. Oba te wskaźniki są istotne przy ocenie wydajności pompy ciepła.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie pompy ciepła?

Podczas wyboru pompy ciepła warto zwrócić uwagę zarówno na COP, jak i SCOP. COP pozwala ocenić efektywność w idealnych warunkach, natomiast SCOP daje lepsze wyobrażenie o wydajności w warunkach rzeczywistych, uwzględniając zmienne warunki atmosferyczne. Wybierając pompę ciepła, która ma wysoki COP i SCOP, można osiągnąć większe oszczędności energetyczne, dbając jednocześnie o środowisko naturalne.

Pompy ciepła z wysokim COP i SCOP

Jedną z pomp ciepła o wysokich parametrach COP i SCOP jest pompa ciepła inwerterowa JBG HT 15K (ZHHS). COP dla temperatury 35 stopni Celsjusza wynosi 5,35, natomiast COP - 3,19. Wskaźnik SCOP dla temperatury 35 stopni Celsjusza 5,39 oraz 3,98 dla temperatury 55 stopni Celsjusza. Tak wysokie wskaźniki COP i SCOP przekładają się na wysoką efektywność energetyczną pompy ciepła oraz przyczyniają się do zmniejszenia zapotrzebowania budynku na energię elektryczną.

 


Galeria:

Wróć

JBG-2 Group:

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Kliknij zgadzam się. Polityka prywatności »

Masz jakieś pytanie w sprawie naszej oferty?

Zostaw dane do kontaktu - pomożemy

Imię i Nazwisko:*
Nazwa firmy:
Numer telefonu / Adres e-mail:*
Przepisz kod z obrazka: *
token


* - Pola wymagane