Kontakt

JBG-2 Sp. z o.o., al. Jana Pawła II 46, 44-240 Żory, Polska Biuro:
+48 32 720 41 48
Biuro:
info@jbght.com
zapytaj ON-LINE

Klasa energetyczna pomp ciepła: sztuczka marketingowa czy realny wpływ na rachunki?

15.09.2023 r.

Jakość, cena, marka sprzętu i jak najniższe koszty użytkowania – na to przede wszystkim klienci zwracają uwagę, stojąc przed wyborem pompy ciepła. Informacje dotyczące konkretnej marki, jakości i cen urządzeń możemy uzyskać od autoryzowanych instalatorów, którzy na co dzień mają do czynienia z pompami ciepła różnych producentów. Warto zwrócić uwagę na koszty użytkowania, które zawsze są indywidualną kwestią. W tym obszarze producenci pomp ciepła próbują różnych marketingowych sztuczek, by klient uwierzył, że dzięki konkretnemu urządzeniu ich rachunki będą niższe.

Jakość, cena, marka sprzętu i jak najniższe koszty użytkowania – na to przede wszystkim klienci zwracają uwagę, stojąc przed wyborem pompy ciepła. Informacje dotyczące konkretnej marki, jakości i cen urządzeń możemy uzyskać od autoryzowanych instalatorów, którzy na co dzień mają do czynienia z pompami ciepła różnych producentów. Warto zwrócić uwagę na koszty użytkowania, które zawsze są indywidualną kwestią. W tym obszarze producenci pomp ciepła próbują różnych marketingowych sztuczek, by klient uwierzył, że dzięki konkretnemu urządzeniu ich rachunki będą niższe.

pompa ciepła a+++


Co mówi nam klasa efektywności energetycznej pompy ciepła?


Etykiety energetyczne urządzeń elektrycznych są używane od dawna i są użytecznym narzędziem do porównywania podstawowych parametrów technicznych urządzenia. Od 26 września 2015 roku obowiązkiem posiadania etykiety energetycznej objęte zostały również pompy ciepła. Wymagania dotyczące tych etykiet są regulowane przez Dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady Europy 2009/125/WE, ustalającą ogólne zasady ustalania wymogów dla produktów związanych z energią, a także przez rozporządzenia 811/2013 i 813/2013 oraz 2017/1369, które precyzują wygląd i sposób wyznaczania etykiet energetycznych dla różnych rodzajów urządzeń grzewczych.

W przypadku pomp ciepła wprowadzono obowiązek podawania na etykietach dodatkowych informacji dotyczących warunków pracy urządzenia. To przede wszystkim temperatura zasilania instalacji dla dwóch podstawowych rodzajów ogrzewania

Temperatura zasilania ma kluczowy wpływ na efektywność pracy pomp ciepła, dlatego klasy energetyczne wyznaczane są dla każdej z tych temperatur oddzielnie.


Od 26 września 2019 roku nastąpiły zmiany w etykietach urządzeń grzewczych centralnego ogrzewania – najwyższa klasa energetyczna oznaczona jest obecnie jako A+++.


Plus dla marketingowców, a co z oszczędnościami?


Efektywność energetyczna to kluczowy czynnik, na który zwracamy uwagę, wybierając urządzenia do naszego domu. Pompy ciepła stały się popularnym rozwiązaniem w dziedzinie ogrzewania i chłodzenia, a klasa efektywności energetycznej jest jednym z kluczowych wskaźników jakości tych urządzeń. Niestety, w ostatnich czasach pojawiły się obawy, że niektórzy producenci mogą prezentować nieprawdziwe informacje dotyczące klasy A+++.


Coraz częściej producenci pomp ciepła chwalą się, że ich urządzenia posiadają najwyższą klasę energetyczną. W materiałach marketingowych (czyli de facto najczęściej trafiających do świadomości klienta) pokazują oznaczenia A+++, nie precyzując jednoznacznie, że klasa ta dotyczy tylko temperatury zasilania 35°C (ogrzewanie płaszczyznowe). W wyższej temperaturze urządzenie ma klasę A++. Klient ma przekonanie, że wybiera urządzenie o najwyższych parametrach, a finalnie otrzymuje sprzęt o sprawności niższej nawet o 20%.


Ciągły rozwój dla większych oszczędności klienta


W tym miejscu warto spojrzeć na przykłady dobrych praktyk. Pompy ciepła JBG HT, produkowane przez polskiego producenta, są urządzeniami, które posiadają certyfikat klasy A+++ / A+++.


Wyższą sprawność osiągnięto przede wszystkim przez optymalizację oprogramowania sterowników urządzeń. Dzięki implementacji nowych algorytmów inwerterowa pompa ciepła JBG HT działaja znacznie wydajniej. Badania potwierdziły, że sprawność urządzenia wzrosła nawet o 20% w porównaniu do wcześniejszych parametrów. Dla klienta końcowego mniejsze zużycie energii oznacza wyraźną oszczędność w kosztach użytkowania.


Najwyższą możliwą klasę efektywności energetycznej JBG HT potwierdzono w HLK Stuttgart, certyfikowanym, niemieckim ośrodku badawczym urządzeń grzewczych. Rygorystyczne testy wykazały, że pompy ciepła JBG HT cechują się najwyższą sprawnością i posiadają klasę A+++, zarówno dla temperatury zasilania 35°C, jak i dla 55°C.


Innym wskaźnikiem mierzącym efektywność pomp ciepła jest SCOP (ang. System Coefficient od Performance). Określa on ile razy więcej energii cieplnej produkowane jest przez pompę ciepła w stosunku do dostarczonej do niej energii elektrycznej. Im wyższy SCOP, tym urządzenie jest bardziej wydajne, co ma bezpośrednie przełożenie na koszty jego użytkowania. Dzięki optymalizacji pomp ciepła JBG HT ich wskaźnik SCOP wynosi 5,39 i 3,98 (dla pompy ciepła JBG HT 15K, w temperaturze zasilania 35°C oraz 55°C). Jest to wynik stawiający JBG HT w czołówce producentów pomp ciepła, jeśli chodzi o efektywność energetyczną!


Pompy ciepła JBG HT zostały również przystosowane do pracy z inteligentnymi sieciami energetycznymi – Smart Grid Ready.


Pompy ciepła JBG HT są także przyjazne dla środowiska. Czynnikiem chłodniczym, stosowanym w tych urządzeniach, jest propan (R290), nieprzyczyniający się do degradacji warstwy ozonowej i mający znikomy wpływ na efekt cieplarniany (GWP=3). W 2026 roku w życie mogą wejść unijne przepisy, które zakazywać będą używania innych, nieekologicznych czynników chłodniczych, takich jak R404A (GWP=3922) czy R410A (GWP=2088), wciąż powszechnie stosowanych w pompach ciepła innych producentów.


Podsumowując – producenci starają się, by pompy ciepła były coraz bardziej efektywne, energooszczędne i ekologiczne. W procesie wyboru odpowiedniej pompy ciepła klient powinien zwracać szczególną uwagę na klasę efektywności energetycznej urządzenia (dla 35°C oraz 55°C), na wskaźnik SCOP, a także na wpływ urządzenia na środowisko naturalne. Przełoży się to na realne oszczędności podczas długoletniego użytkowania urządzenia.

 


Galeria:

Wróć

JBG-2 Group:

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Kliknij zgadzam się. Polityka prywatności »

Masz jakieś pytanie w sprawie naszej oferty?

Zostaw dane do kontaktu - pomożemy

Imię i Nazwisko:*
Nazwa firmy:
Numer telefonu / Adres e-mail:*
Przepisz kod z obrazka: *
token


* - Pola wymagane